Bilgisayar Yazılımı Zorunlu Ders Oluyor

Avustralya’da geçtiğimiz dönem başlayan bilgisayar yazılımı derslerinden sonra Amerika’da da yazılım derslerinin zorunlu olması gündeme geldi bile. Teknolojinin artık hızla gelişmesi ve geleceğin tüm güçlerinin teknolojik üstülüğü olan ülkelerin elinde olacağının artık öngörüden çıkıp kesin olması nedeni ile ülkeler bu konuda yeni nesilleri yetiştirmeye başlıyor.

Özellikle günümüzde artık tüketici alışkanlıklarının değişmesi, yoğun bilgisayar kullanımı ve akıllı cihazlar herkesin elinde. Tüm bunlar günlük yaşantımızın bir parçası halini aldı. ABD’de artık bu konuda farklı önlemler alma yoluna gidiyor. Chicago Eyalet başkanı Rahm Emanuel başkan Obama’ya seslenerek, artık okullarda yazılım derslerinin zorunlu ders olarak görülmesi gerektiğinin altını çizdi. İlk olarak da kendi eyaletlerinde bunu yapmak istediklerini belirtti. Şuan için ABD’de bilgisayar yazılım dersleri seçmeli ders olarak okutulmakta.

Ülkemizde Durum Ne?

yazılım

Gelişmiş ülke farkını gerçek anlamda özellikle teknoloji de hissetsek de artık ülkemizde kendi ürünlerini tasarlayabilen ve keşifler yapabilen yeni nesil gençlerimiz bulunuyor. Buna rağmen bilgisayar ve teknolojiye yönelik kullanımın ülkemizde yoğun olması nedeni ile bu tip ders ve eğitimler ile geleceğin kaşiflerinin ülkemizden çıkması fikri de hiç o kadar uzak görünmüyor. Bu neden ile ABD ve Avustralya gibi ülkemizde de yazılım derslerinin seçmeliden zorunluya geçirilmesi söz konusu olabilir. Şuan için ülkemizde Bilgisayar teknolojiler adı altında hafif bir teknoloji dersi hali hazırda okutulan derslerden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir