Alexa indeksleme motoru tarihe karışıyor

Bir dönem internet üzerinde site yöneten insanların ana amaçlarından birisi Google sıralamalarında yükselmek iken ikinci amacı da Alexa sıralamasını arttırabilmekti. Yani Alexa indeksleme platformunun önemi bu derece büyüktü. Şimdi ise tarihe karışıyor. 

Alexa kapanıyor

1996 yılında faaliyete başlayan Alexa Internet web trafiğini analiz etmek ve web sitelerini belirli değerlere göre sıralamak amacını taşıyordu. 1999 yılında 250 milyon dolar karşılığında Amazon tarafından satın alınmıştı. 

Alexa sıralamalarında üst sıralara oynamak her site sahibi için çok önemliydi ve bir dönem Alexa sıralamalarını optimize etmek üzerine bir iş kolu doğmuştu. Alexa sıralamalarını ya site üzerinden ya da tarayıcı eklentisinden görebiliyordunuz. 

Bugün geldiğimiz noktada Google sıralamalarına girebilmek daha çok önem taşıyor. SEO çalışmaları günlük yapılırken artık arama sonuçlarında doğrudan bunun meyveleri görülebiliyor. Yani tarayıcı eklentilerine pek bir ihtiyaç kalmadı. 

Amazon muhtemelen bu bakımdan Alexa platformunu kapatma kararı aldı ancak kesin bir neden belirtmedi. 26 yılı geride bırakan platform 1 Mayıs 2022 itibariyle erişime kapatılacak. Zaten bir süredir ücretli abonelik kısmına yeni üye eklenmiyordu. 
 

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir