Adil Kullanım Kotası Kalkar mı?

Merhabalar arkadaşlar öncelikle AKK’yi basit olarak özetlemek istiyorum.AKK, tarifenize bağlı olarak belirli bir kullanım miktarı sonrasında internet hızınızın o ay boyunca internet servis sağlayıcınız tarafından düşürülmesidir.

Yani örnekleme yaparsak;16 mbps internetimiz olsun, eğer bize  “50 GB AKK” kullanımı sunulduysa, bu limiti aştığımızda hızımız 3 mbps’ye düşürülüyor. Asıl hızımız olan AKK’siz hıza aynı ay içerisinde erişmek için, ayrıca AKK almak zorunda kalıyoruz.

Son zamanlarda Türkiye’de “Adil Kullanım Kotası Tamamen Kalkıyor” yönündeki haberleri benim gibi okumuşssunuzdur.Bu haberler aslında takip edenler için 2-3 senedir var.Ben açıksası akk’nin kolay kolay kaldırılıcağını düşünmüyorum.Çünkü bu durum sadece biz de sözkonusu bir durum değildi.İnternet konusunda epey ileride olan Amerika’da bile kaldırılalı fazla süre geçmedi.

Geçtiğimiz günlerde Donanım Haber’de başlatılan İnternette Kotaya Hayır kampanyası büyük ilgi görmüş ve Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, internet abonelerine sunulan adil kullanım kotasının hiç de adil olmadığını, Türkiye’deki 46 milyon internet abonesinin aldatıldığını savunarak destek vermişti.
adana

adil-kullanim-kotasina-hayir-1

Altyapı Türk Telekom üzerinde olduğu için Türk Telekom bu duruma yanaşma göstermeden sonuç alınamaz gibi duruyor.Ama yine de umarım bu kampanya amacına ulaşır.En azından komik olan kotalar 500gb gibi bir rakamlara çıkarılır.

Kampanyaya destek için Fb sayfası burada change.org kampanyası ise burada.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir